راهنمایی کامل برای انتخاب چمدانی مناسب

آیا چمدان بستن برای شما یک کابوس است؟ برای بسیاری از مسافران این کار سخت‌ترین قسمت سفر است؛ جای دادن تمامی لباس‌ها و وسایل گاه می‌تواند کار بسیار دشواری باشد، حال اگر برخی وسایل مثل کرم و شامپو و … را درست بسته‌بندی نکنید در مقصد ممکن است غافلگیر شده و تمامی لباس‌هایتان را در وضعیتی نه چندن مطلوب بیابید، بستن درست وسایل، حمل آنها و دوباره بستن آنها هنگام بازگشت همه و همه می‌تواند از دغدغه‌های مسافران باشد. اگربلیط هواپیمایتان را تهیه کرده‌اید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه همه‌ی آنچه برای انتخاب چمدان اولین موضوع برای تجربه‌ی راحتی در مورد چمدان، انتخاب یک چمدان مناسب است. شما باید چمدان را متناسب با مدت سفر، قصد سفر و شرایط خود انتخاب کنید.

چمدان داخل کابین

چمدانی کوچک که می‌توانید آن را با خود به داخل هواپیما برده و آن را در فضای بالای سرتان بگذارید؛ برای این چمدان‌ها قوانین خاصی در ارتباط با اندازه وجود دارد. بهتر است قوانین ایرلاین‌های مختلف را در ارتباط با این موضوع بررسی کنید. توجه داشته باشید اگر اندازه‌های چمدان داخل کابین شما با قوانین پرواز مناسب نباشد، به شما اجازه حمل آن را نداده و چمدان به بخش بار منتقل می‌شود.

خرید چمدان

چمدان کوچک، مخصوص وسایل شخصی

اگر لپ تاپتان برایتان اهمیت زیادی داشته و یا مدراکی را می‌خواهید حمل کنید که ترجیح می‌دهید از جلوی چشمتان دور نشود، می‌توانید یکی از این چمدان‌ها را انتخاب کنید.

چمدان‌های بزرگ

این چمدان‌ها معمولا بخش اصلی بار را در خود جا می‌دهند و اگر به سفری طولانی رفته و میزان وسایلتان زیاد است به طور قطع به یکی از آنها احتیاج خواهید داشت. پیش از پرواز بررسی کنید، بلیط هواپیمای شما اجازه‌ی حمل چند کیلو بار را به شما می‌دهد.
با چمدان به کجا می‌رویم؟


مورد دیگری که باید هنگام بستن چمدان به آن دقت کرد، مقصد سفر است؛ شما بلیط هواپیمای خود را برای سفری کاری تهیه کرده‌اید یا تفریحی؟ مقصدی که به آن سفر می‌کنید فرصتی برای خرید را برای شما فراهم می‌کند؟ آیا می‌خواهید در مقصد از شهری به شهری دیگر بروید و بلیط هواپیمایتان را برای پروازهای داخلی خریده‌اید؟
اگر با وسیله‌ی شخصی سفر می‌کنید باید چمدانی انتخاب کنید که ابعاد آن برای صندوق ماشین مناسب باشد؛ اگر بلیط هواپیمایتان را گرفته‌اید بهتر است قوانین مربوط به حمل بار ایرلاین مورد نظرتان را بررسی کنید.
اگر به دنبال چمدانی هستید که می‌خواهید آن را با خود به کابین ببرید، محدودیت‌های مشخصی برای سایز دارید، چمدان‌هایی که جنس نرمی دارند در این موقعیت یک مزیت به حساب می‌آید، چراکه برای جا گرفتن در محیط‌های مختلف، انعطاف بیشتری از خود نشان می‌دهند.

پرجیب‌ها بهتر است

چمدانی را انتخاب کنید که جیب‌های مختلف داشته باشد، هم برای تقسیم بندی فضای داخلی و هم در بخش بیرونی که به شما امکان دسترسی سریع به برخی وسایل را داده و آن را از داخل چمدان جدا می‌کند. این جیب‌ها بهترین بخش برای قرار دادن کتاب، کفش، شارژر و یا وسایلی است که می‌ترسید شکستن و خراب شدن آنها برای لباس‌ها و سایر وسایل موجود در چمدانتان مشکل ایجاد کند. همچنین این جیب‌ها به شما در تقسیم بندی وسایل و جا دادن آنها کمک بسیاری می‌کند.

خرید چمدان باکیفیت

چه کسی چمدان را حمل می‌کند؟

چمدان از آن وسایلی نیست که به طور دائم مشغول خرید آن باشید؛ وسیله‌ای است که تا چند سال قرار است با شما باشد، پس وقتی آن را انتخاب می‌کنید حواستان به توانایی‌هایتان باشد، آن را در فروشگاه امتحان کنید، ببینید راحت است یا نه، قد چمدان بسیار مهم بوده و باید به گونه‌ای باشد که بدون خم شدن بیش از حد به جلو یا عقب آن را جا به جا کنید، سعی کنید چمدانی را انتخاب کنید که دسته داشته و آن به اندازه‌های مختلف قابل تنظیم باشد. اگر می‌خواهید ساک بخرید حتما آن را روی شانه بیاندازید، توجه داشته باشید ساکی که بیش از حد بزرگ بوده و چرخ هم نداشته‌باشد حسابی شما را به دردسر خواهد انداخت. نکته‌ی آخر آنکه چمدانی را انتخاب کنید که سبک باشد، تصور کنید قرار است این چمدان پر از وسیله هم بشود.

بدون چرخ هرگز

هیچ وقت سراغ چمدانی نروید که چرخ ندارد! برخی چمدان‌ها دو چرخ و برخی دیگر چهار چرخ دارند. بهتر است چرخ‌ها با پیچ به چمدان متصل شده‌باشند، همچنین در گوشه‌های چمدان قرار گرفته باشند چراکه به این ترتیب دیرتر آسیب می‌بیند.
اگر می‌خواهید یک چمدان کابین سایز بگیرید بهتر است از نمونه‌هایی استفاده کنید که چهار چرخ دارند، به این ترتیب حمل آن آسانتر خواهد بود در واقع شما می‌توانید به صورت عمودی هم آن را در داخل هواپیما و از میان ردیف صندلی‌ها بکشید یا هل دهید. این روزها حتی کوله پشتی‌های سفری را نیز به گونه‌ای می‌سازند که چرخ داشته و حمل آن را در فرودگاه آسان می‌کند.

جنس‌های متفاوت

نکته‌ی اول، سبک بودن چمدان اهمیت زیادی دارد، پس ابتدا چمدانی را انتخاب کنید که سبک باشد، پس از آن می‌توان سراغ جنس چمدان رفت. چمدان‌هایی که جنس نرم دارند، به طور معمول سبک‌ترند، در فضاهای کم راحت‌تر جا می‌گیرند، با زیپ‌هایی می‌توان فضای داخلی آن را کمی افزایش داد اما در برابر ضربات و فشار، کمتر از نمونه‌های با جنس سخت می‌توانند از وسایل درون چمدان مراقبت کنند.
اگر وسایلی دارید که شکستنی هستند و باید از آنها در برابر ضربه مراقبت کنید، بهتر است سراغ چمدان‌هایی بروید که جنس آنها سخت است. عیب این چمدان‌ها آن است که خراش خورده و غیر قابل انعطافند و جا دادن آن در برخی فضاها دشوار است.

نکات ایمنی

 


اگر چمدانتان را به بار می‌دهید، چند نکته را در نظر داشته باشید، یکی آنکه سعی کنید از قفل برای زیپ‌های چمدان استفاده کنید، زیپ‌ها را حتما به یک سمت برده و آن را در وسط قرار ندهید.

چمدانتان را مشخص کنید

بی‌تردید از یک چمدان چند عدد تولید شده و بسیاری از افراد ممکن است چمدانی مشابه شما داشته باشند، به ویژه اگر بلیط هواپیمای شما به مقصدی شلوغ باشد، بر روی ریل چمدان‌ها ممکن است با چندین و چند چمدان مشابه مواجه شوید، اگر می‌خواهید گرفتار دردسرهای گم و یا جابه‌جا شدن چمدان نشوید چمدانتان را مشخص و متمایز کنید، با بستن روبانی به دسته و یا چسباندن برچسبی، آن را به گونه‌ای مشخص کنید که بتوانید به راحتی تشخیصش دهید، همچنین بهتر است شماره تماس و یا آدرسی بر روی کارتی نوشته و آن را درجایی از چمدان که قابل دسترس است بگذارید تا در صورت گم شدن راحت‌تر بتوانند شما را پیدا کنند.

چمدان یک همسفر طولانی‌مدت برای شما خواهد بود، همسفری که سال‌ها و در طول بسیاری از ماجراجویی‌های شما با شما خواهد بود، پس در انتخاب آن دقت کافی داشته باشید تا بتوانید همراه‌ترین چمدان را انتخاب کنید.

خرید چمدان ارزان

منبع:safarestan